CENZURA

admin/ 22 dubna, 2022/ Nezařazené

Nedávno se se mnou jeden kolega novinář dohadoval, že v ČR není cenzura, jen připustil, že je praktikována autocenzura, tedy jakési vnitřní přemýšlení nad tím co napíšu, abych nebyl(a) ostrakizován(a), pomlouván(a), dehonestována(a) provládními médii – viz. článek spisovatelky Petry Hůlové:

https://www.iliteratura.cz/Clanek/45425/hulova-petra-o-nove-autocenzure

V ČR potichu vzniká jakési „ministerstvo informací“, které pod vedením Michala Klímy, prozatím jen vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, má být garantem novodobé ideologické propagandy.

Nově vytvořený cenzurní úřad je definovaný, možná záměrně, nejasně. Za dezinformaci může označit cokoliv, tedy i naprosto legitimní NÁZOR.

Kam až může nový zmocněnec zajít? Kam bude chtít. Pomáhat mu v tom bude zřejmě ochotně nejvyšší státní zástupce, bývalý komunista a vojenský prokurátor Stříž.  Že některé z toho mrazí?  Inu už je zřejmě zase čas mít na věci „ten správný názor“. Už je opět čas zaklínat se vůlí lidu a páchat dobro. Že to některým připomíná komunistický režim? Jsme přece ve válce. Jen bychom neměli zapomínat, jak experiment s „vůlí lidu“ za komunismu dopadl a jakých zvěrstev byl schopen.

Když si přečtete, jakými možnostmi může disponovat nový zmocněnec pro oblast médií a dezinformací, všimnete si, že je to zřejmě v rozporu s naším Ústavním pořádkem. Ovšem je signifikantní pro dnešní dobu, že až na výjimky to nikomu moc nevadí. „Jsme ve válce“ křičí novodobí mesiáši, „je potřeba střílet, není čas, ptát se kdo je kdo“.  

Prostý lid zajímají víc marže na šunku a pofidérní kontroly v obchodech. Přísnost muší být. Státní plánovací komise je zpět? Co říkáte Zdeňku Nekulo, ministře zemědělství? Ne, ke snížení cen potravin to nepovede, ale ano, politické bodíky Vám to jistě přinese.

Státní zmocněnec Klíma se v jednom z rozhovorů nechal slyšet, že by stát měl podporovat „nezávislá“, tedy provládní média. V jednom ze svých článků na serveru Forum 24 dokonce definoval média, jež jsou dle něho správně ideologicky postavená: Levicový Deník Referendum, A2larmu, Deník N, Magazín Reportér, Neovlivni.cz, Investigace.cz, Echo 24, Hlídací pes, FORUM 24, Týdeník FORUM.

Pro Klímu je důležitý také Seznam a Seznam Zprávy, tedy webové portály, které vždy ochotně, prostřednictvím svých mladých a povětšinou levicově orientovaných redaktorů, drží tu „správnou ideologickou linii. Například bez uzardění zveřejní zmanipulovaná data o šíření covid-19 ve školách, protože to má ten „správný efekt“.  Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky o tom ví své.

Na vládní finanční podporu ve formě inzerce dle Klímy mají nárok také vydavatelství Economia, Respekt a Hospodářské noviny. „Spolu s některými pořady České televize a Českého rozhlasu tato média brání tomu, aby informační scéna byla plně manipulována oligarchickými médii a dezinformačními kanály“, říká vážně Klíma.

Share this Post